Επιτυχημένες εμφανίσεις από τους μικρούς ποδηλάτες του Σπαρτιατικού στην Αττική

slider_image

Μοιράσου το άρθρο:

28-09-2018

Επιτυχημένες εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Σπαρτιάτες ποδηλάτες στις «Πανελλήνιες Ημέρες Νεολαίας» που πραγματοποιήθηκαν το διήμερο 22-23 Σεπτεμβρίου στον Αγ. Ανδρέα Αττικής με διοργανωτές την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας και τον Δήμο Αθηναίων.

Με συμμετοχή 320 αθλητών από 38 σωματεία, οι ποδηλάτες και ποδηλάτισσες ηλικίας 8 έως 14 ετών, απόλαυσαν ένα διήμερο γεμάτο ποδήλατο.

Oι μικροί ποδηλάτες φιλοξενήθηκαν από το Δήμο Αθηναίων στις κατασκηνώσεις του Αγ. Ανδρέα.

Το Σάββατο και στην κατηγορία παμπαίδων στο αγώνισμα αντοχής το χρυσό μετάλλιο παίχτηκε κυριολεκτικά στο φώτο φίνις, με τον Πέτρο Παναγάκο να καταλαμβάνει τη 2η θέση και τον Βαγγέλη Σταθάκο την 3η. Στην ίδια κατηγορία ο Γιάννης Αναστασόπουλος ήταν 12ος και ο Σταύρος Τσάκωνας 14ος.

Επίσης, στο αγώνισμα αντοχής των παγκορασίδων, η Μαρία Μπαγιώκου κατέλαβε την 7η θέση και η Βαρβάρα Κουραντή τη 10η ενώ στα μίνι μεγάλα ο Σεμπάστιαν Νεντέλκου ήταν 11ος και ο Κώστας Ρασσιάς 13ος.

Τέλος, στην κατηγορία μίνι μικρά, ο Δημήτρης Βλαχάκος μετά από μια πολύ καλή προσπάθεια κατέλαβε την 7η θέση.

Την αποστολή συνόδεψαν οι προπονητές Βασίλης Γιαννιώσης και Χρήστος Βορβής και ο πρόεδρος του Σπαρτιατικού Παναγιώτης Πριστούρης.

Τελευταίος σημαντικός αγώνας για τον Σπαρτιατικό, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα δρόμου εφήβων, παίδων, νεανίδων και κορασίδων στις Αφίδνες Αττικής, 28-29-30 Σεπτεμβρίου.