Εντυπωσιακός στην Ιταλία ο Λυκούργος Τσάκωνας!

slider_image

Μοιράσου το άρθρο:

06-06-2017

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται ο Λάκωνας σπρίντερ Λυκούργος Τσάκωνας, ο οποίος έπειτα από τη νίκη του στην κούρσα των 150μ. στο Μάντσεστερ στις 25/5, πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ στα 100μ. με 10.16, την περασμένη Κυριακή, στο μίτινγκ του Γκαβάρντο στην Ιταλία.

Αυτή η επίδοση είναι η τέταρτη καλύτερη όλων των εποχών στην Ελλάδα. Αξίζει να σημειωθεί πως το προηγούμενο ρεκόρ του Τσάκωνα ήταν 10.23 δευτερόλεπτα από το 2016.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Βρετανός Ρις Πρίσκοντ με 10.11 και τρίτος πίσω από τον Έλληνα αθλητή, ο Ρίνταρντ Κίλτι με 10.18 δευτερόλεπτα.

Περίπου μιάμιση ώρα αργότερα, ο 27χρονος Έλληνας σπρίντερ, έτρεξε και στον αγώνα των 200μ. όπου ήρθε δεύτερος με επίδοση 20.50, που είναι φετινό ρεκόρ του και πολύ κοντά στο όριο (20.44) για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου.